Jak zwalczyć owady, kleszcze i meszki?

W okresie letnim komary, kleszcze i meszki skutecznie potrafią zepsuć miłą imprezę odbywającą się w plenerze. Dlatego warto się zabezpieczyć przed takimi insektami i zakupić preparaty odstraszające owady. Poniżej przedstawiamy preparaty, które są dostępne na rynku w Polsce. Zapraszamy do lektury. 

Czym są repelenty?

Repelenty to środki odstraszające komary, kleszcze i meszki. Środki te można podzielić na te, które zawierają olejki eteryczne oraz te zawierające DEET. Środki zawierające olejki eteryczne pozwalają utrzymać insekta w bezpiecznej odległości od naszej skóry. Najchętniej przez klientów kupowane są te, które zawierają dodatkowo olejek goździkowy, lawendowy, tymiankowy czy wyciąg z trawy cytrynowej. Środki zawierające natomiast DEET (neurotoksyczny związek chemiczny) mają na celu porażenie narządów czuciowych insektów. Środki tego typu są o wiele skuteczniejsze niż olejki eteryczne. W przypadku kleszczy to właśnie środki zawierające DEET chronią najbardziej. Zarówno olejki eteryczne, jak i środki zawierające substancje porażające insekty są powszechnie dostępne na rynku w sklepach tj. Media Sklep

Przegląd najpopularniejszych preparatów na insekty

W okresie wiosennym w mediach można spotkać się z reklamami promującymi preparaty na insekty. Producenci wręcz prześcigają się informacjami na temat skuteczności. Na rynku możemy zakupić preparaty w postaci sprayów na komary, opasek czy plastrów odstraszających. 

Spray na komary to najpopularniejszy typ środka odstraszającego. W zależności od stężenia aktywnych substancji producent informuje przyszłego konsumenta, czy środek można stosować bezpośrednio na skórę, czy można go rozprowadzić jedynie na odzieży. Specjaliści głównie zalecają preparaty zawierające DEET, ponieważ chronią przed insektami aż do 8 godzin.

Opaski odstraszające w Polsce są mniej popularne niż spraye. Opaski są wykonywane zazwyczaj z silikonu i są nasączone olejkami eterycznymi. 

Plastry tak jak opaski są nasączone olejkami eterycznymi. Służą one do naklejenia na meblach, wózki czy ubrania.